Αξιολόγηση

Κριτήρια επιλογής Θέματος

Επιδιωκόμενοι σκοποί και στόχοι

Διαδικασία προγραμματισμού και υλοποίησης του Σ.Ε.

Γνωστικοί τομείς που εμπλέκονται στο Σ.Ε.

Αξιολόγηση

Προβλήματα που αντιμετωπίστηκαν

Εικόνες

Τέλειες αναλογίες

Τα άλλα κτίσματα της Ακρόπολης

Σύγχρονη ζωγραφική

Ποιήματα \ Στίχοι

Ο Θείος Βράχος    «Κωστή Παλαμά»

Στου Όθωνα τα χρόνια «Νίκου Γκάτσου»

Κείμενα

Τι σημαίνει η λέξη Ακρόπολη;

Η Ιστορία της

Ο Παρθενώνας

Τα αετώματα του Παρθενώνα

Οι Μετόπες του Παρθενώνα

Η Ζωφόρος του Παρθενώνα

Πως έγινε η ανατίναξη του Παρθενώνα

Τι είναι τα Μάρμαρα του Παρθενώνα

Η Ακρόπολη στη Ρωμαϊκή εποχή

Η Ακρόπολη στο δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο

Περιεχόμενα

1 Καθ' όλη τη διάρκεια της πραγματοποίησης του Σ.Ε. λύναμε σταυρόλεξα, γνωστικά παιχνίδια, ακροστιχίδες κ.α. με σκοπό να αξιολογήσουμε το βαθμό επίτευξης της γνώσης.

2 Επίσης στο τέλος του Σ.Ε. τα παιδιά κλίθηκαν να φτιάξουν το γλωσσάρι της Ακρόπολης. Κατά την παρουσίασή του γινόταν προφορική επεξήγηση της κάθε λέξης, ανακαλώντας στη μνήμη τους όλες τις γνώσεις που απόκτησαν.

3 Ένα ευχάριστο γεγονός του Σ.Ε. ήταν η επίσημη παρουσίασή του στη Δ΄τάξη του 2ου Δ.Σ. Γιαννιτσών με επίτιμο καλεσμένο τον "παλαίμαχο" δάσκαλο κ.Πετρίδη. Ο ενθουσιασμός και η συγκίνησή του στο τέλος της παρουσίασης ήταν για μας ένα άριστο κριτήριο αξιολόγησης του έργου μας.

4 Κριτήριο αξιολόγησης του Σ.Ε. αποτέλεσε και η θετικότατη στάση των γονιών, που καθ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς στήριξαν τη διαδικασία υλοποίησής του. Στην τελική παρουσίασή του δραστηριοποιήθηκαν με χαρά για να δώσουμε όλοι μαζί μια γιορταστική ατμόσφαιρα στην επισφράγιση των κόπων μας.

5 Το μεγαλύτερο κριτήριο αξιολόγησης ήταν αποτυπωμένο στα αποχαιρετιστήρια γράμματα των μαθητών κατά τη λήξη του σχολικού έτους. Μεταξύ άλλων συγκινητικών μηνυμάτων, μου έγραφαν και τις εντυπώσεις τους από την όλη διαδικασία του Σ.Ε., που ήταν παραπάνω από ενθουσιώδεις.

Επιστροφή στη σελίδα του Σχολείου