ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΕΚΦΡΑΣΗ

Ζωγραφική

Πήγαμε στο οινοποιείο του Λίγα . Με την επιστροφή μας στο σχολείο

ζωγραφίσαμε ό,τι μας έκανε εντύπωση .

Χρωματίσαμε τα αρχαία αγγεία του κρασιού προσπαθώντας να προσεγγίσουμε

κατά το δυνατόν την αρχαία τεχνοτροπία (μελανόμορφα και ερυθρόμορφα) .

Παράλληλα με την προηγούμενη δραστηριότητα δώσαμε χρώμα στη ζωγραφιά που απεικονίζει το θεό Διόνυσο με ένα κάνθαρο στο χέρι . Για τις δύο αυτές ενασχολήσεις αφορμή στάθηκε η επίσκεψή μας στο εργαστήριο πηλοπλαστικής .

Ζωγραφίσαμε το τσαμπί σταφύλι με τα παιδιά όλου του κόσμου , εμπνευσμένο από το αντίστοιχο ποίημα της Μ. Γουμενοπούλου αποδίδοντας και αισθητικά το μήνυμα οικουμενικότητας και αδερφοσύνης που το διέπει . (εργασία)

Βάψαμε ένα αντίγραφο του έργου του Θεόφιλου με τίτλο : "Βάκχος" , προσπαθώντας να αποδώσουμε όσο το δυνατόν πιστότερα τις χρωματικές συνθέσεις (εργασία)

Ζωγραφίσαμε τέλος με αφάνταστο μεράκι μπουκάλια κρασιού που μαζέψαμε , καθώς και τα ποτηράκια από πηλό που κατασκευάσαμε μόνοι μας .

Μουσική

Μάθαμε να τραγουδάμε :

Πού πας αφέντη μέρμηγκα ; (παραδοσιακό)

Μπαίνω μες στ' αμπέλι (παραδοσιακό)

Γλυκό τσαμπί σταφύλι

Ο τρύγος

Ο Σεπτέμβρης

Επιστροφή στη σελίδα του σχολείου