Θεατρική Αγωγή

Έγινε δραματοποίηση :
Του ποιήματος : ΄΄Τσιριτρό΄΄ από κάθε τμήμα χωριστά . Έπειτα το ένα

τμήμα παρουσίασε στο άλλο τη δική του θεατρική προσέγγιση .
Του πεζού : ΄΄Οι δώδεκα μήνες και το βαρέλι τους΄΄

Αποφασίστηκε να παιχτούν τα παρακάτω θεατρικά :
΄΄Ο Τρύγος΄΄ και
΄΄Γλυκό τσαμπί σταφύλι΄΄ απ' όλα τα παιδιά της τάξης , στην αρχή με τη μορφή

θεατρικού παιχνιδιού , ώστε να δώσουν το δικό τους ιδιαίτερο χρώμα στα δρώμενα και κατόπιν με δύο ολοκληρωμένες παραστάσεις στο τέλος της σχολικής χρονιάς .

Παιχνίδια

Τα παιδιά χωρίστηκαν σε δυο ομάδες , σχηματίζοντας δύο παράλληλες γραμμές . Πάνω σ' ένα τραπέζι που βρισκόταν απέναντί τους , σε μικρή απόσταση , τοποθετήσαμε δύο ρηχά πιάτα με αλεύρι , ένα για κάθε ομάδα . Μέσα βάλαμε από μια ρώγα σταφύλι . Ένα-ένα τα παιδιά προσπαθούσαν να πάρουν τη ρώγα απ' το πιάτο με το στόμα , χωρίς να χρησιμοποιήσουν τα χέρια τους και χωρίς να αλευρωθούν . Κέρδισε η ομάδα που τελείωσε πιο γρήγορα .

Μέσα από ένα ζωγραφισμένο λαβύρινθο τα παιδιά ΄΄βοήθησαν΄΄ μια κοπέλα να φτάσει γρήγορα στο κοφίνι με τα σταφύλια της .

Πηλοπλαστική

Επισκεφτήκαμε εργαστήριο πηλοπλαστικής . Εκεί με τη βοήθεια της κεραμίστριας , τα παιδιά έφτιαξαν τα δικά τους ποτήρια κρασιού . Είχε προηγηθεί συζήτηση στην τάξη με , θέμα την ιστορία της αγγειοπλαστικής ως τέχνης , από την αρχαιότητα έως και σήμερα .

Χειροτεχνία

Δημιουργήσαμε τσαμπιά σταφυλιών από :

Μπαλάκια από γκοφρέ χαρτί
Καπάκια αναψυκτικών
Σταφίδες μαύρες και ξανθές
Κομμάτια φελλού .

Δημιουργία Αφίσας

Επιστροφή στη σελίδα του σχολείου